BOULE

Kula ma średnicę od 7 do 8 centymetrów i może ważyć od 600 do 850 gram. Kule wykonane są najczęściej ze stali co gwarantuje odporność na występujące w trakcie gry zderzenia jednej kuli z drugą, a nawet kilku jednocześnie. Dodatkowo, by każdy gracz wiedział, który komplet kul jest jego, na powierzchni kul nacinane są linie.

Boisko, bo tak możemy mówić o placu na którym rozgrywa się zawody lub turnieje gry w Boule, nazywane jest bulodromem. Jego minimalne wymiary wynoszą 15x4 metra. Najczęściej jest to plac wyłożony ubitym żwirem. Ma to na celu umożliwienie stosowania wielu technik rzutów, a co za tym idzie doprowadzić do atrakcyjności gry.

Bulodrom może być usytuowany wszędzie tam, gdzie znajdzie się kawałek miejsca na jego powstanie,
a więc: w parkach, na skwerach, placach, przy rożnego rodzaju obiektach publicznych. U nas Mieszkańcy wybrali jednak skrawek zieleni przed naszym Pałacem, gdzie również wszystko było bardzo widoczne.

W grze biorą udział dwie drużyny składające się z różnej liczby zawodników, co idzie w parze z ilością oddanych rzutów. Są to ustawienia zawodników w jakich występuje się w wszelkiego rodzaju turniejach:

  • jeden na jednego, czyli single; gracze mają po trzy bule i łącznie rzucają ich 6,
  • dwóch na dwóch, czyli dublety; gracze mają po trzy bule i łącznie rzucają ich 12,
  • trzech na trzech, czyli triplety; gracze mają po dwie bule i łącznie rzucają ich 12.

Na czym ta gra polega? Gra składa się z kilku partii (ich liczba zależy od zdobytych w grze punktów). Polega na rzucaniu z wytyczonego pola stalowymi kulami w kierunku małej czerwonej kuli, nazwijmy ją - "świnki". Grę rozpoczyna zawodnik tej drużyny, która rzucała „świnką". Celem gry jest umieszczenie swojej kuli jak najbliżej ,,świnki”. Następnie gracz drużyny przeciwnej rzuca swoją kulę. Ma on do wyboru jedną z trzech możliwości:

  • celuje jak najbliżej świnki
  • celuje w kulę przeciwnika, próbując ją wybić, by odsunąć od świnki
  • stara się przesunąć świnkę tak, by oddalić ją od kuli przeciwnika.

Jeśli po rzucie jego kula znajduje się najbliżej "świnki", następny ruch należy do drużyny przeciwnej. Gdy zawodnikowi to się nie uda, jego drużyna gra do momentu, aż ulokuje kulę jak najbliżej "świnki" lub do wyczerpania swoich kul. Jeżeli jedna drużyna nie ma już kul, druga rozgrywa własne, które pozostały jej w grze.

Jak liczymy punkty? Po wyrzuceniu wszystkich kul następuje koniec rozgrywki i liczenie punktów. Zdobywa je tylko ta drużyna, której kula znajduje się najbliżej świnki. Punkty otrzymuje się za każdą bulę umieszczoną bliżej "świnki" niż najbliższa śwince bula przeciwnika.

Gdy powstaje sytuacja sporna lub gdy dwie kule są tak ustawione przy śwince, że trudno gołym okiem stwierdzić kto zdobył punkt (która bula jest bliżej ,,świnki”) wówczas mierzymy precyzyjnie odległość. Możemy to zrobić przy pomocy zwykłej miarki , lub przykładając do świnki plastikową strzałkę połączoną ze sznurkiem. Rysujemy wówczas precyzyjnie koło. Pozwala nam znaleźć kulę położoną najbliżej świnki - wygrana jest już wtedy pewna.

Poniżej znajdują się zdjęcia ze spotkań naszych Mieszkańców przy Boule.